Pokud Vaše zvíře trpí potravní alergií, anebo na ni má podezření, je nutné buď trvale nebo dočasně vyloučit z krmení to, co alergickou reakci způsobuje.
Nejčastějším alergenem je bílkovina živočišného původu, tzn. svalovina, vnitřnosti, moučky atd. Na bílkovinu reaguje imunitní systém zvířete, který po prvním setkání s alergenem vytvoří protilátky typu IgE. Jakmile se zvíře znovu potká s alergenem (= sní krmení s tím, co alergii způsobuje), již vytvořené protilátky způsobí vypuštění granul obsahujících zejména histamin ze žírných buněk.
Histamin způsobuje silné svědění a dilataci cév (zarudnutí, otok). Proto se psi okusují a drbou, proto je jejich kůže zarudlá. Stačí i velmi malé množství alergenu k bouřlivé reakci.
Principem eliminační diety je dočasné vyloučení alergenů z potravy přijímané zvířetem.
V současné době je na trhu k dispozici řada krmiv, která obsahují buď „nový“ protein, se kterým se zvíře ještě pravděpodobně nesetkalo (např. Kozí maso, klokaní, králičí atd. Velký výběr vhodného krmiva nabízí značka Wolfsblut.), anebo diety s hydrolyzovanou bílkovinou (Hill‘s z/d, Royal Canin Anallergenic). V těch je bílkovina chemicky rozbitá na tak malé molekuly, že ji imunitní systém vůbec nezaznamenává a tím pádem na ni nereaguje.
Eliminační dieta trvá minimálně šest, spíš osm a víc týdnů. To je doba, za kterou se postupně vybouřený imunitní systém uklidní a kůže se má čas zahojit. Teprve tehdy můžeme sledovat ustoupení svrbění, drbání, zarudnutí atd.
Nejdůležitější na eliminační dietě je naprosto striktní dodržování krmného režimu. Zvíře nesmí dostávat nic jiného, než zvolené krmivo a vodu. Nepřípustné jsou pamlsky, vařená domácí strava, ochucené léky nebo žvýkací tyčinky na zuby. Nelze ani granule zalívat masovým vývarem, aby mu víc chutnaly. Ve všech těchto věcech může být alergen, který Vašemu zvířeti vadí, a potom je dietní krmení zcela k ničemu, protože stačí i velmi malé množství alergenu, aby projevy alergie přetrvávaly. Pokud dáváte pejska na hlídání k babičce, kamarádům atd., musíte si být jistí, že tam nedostává (ani potají) nic jiného.
Místo pamlsků doporučujeme dávat dietní granule, případně mrkev, salátovou okurku, kousky jablka atd., pokud to má Váš pes rád.
Pokud po cca dvou měsících na dietě dojde k ustoupení příznaků, lze na dietním krmení setrvat a krmit jím zvíře i nadále, anebo udělat tzv. Provokační test. Během něj si majitel vybere konkrétní krmivo s přesně známým složením (nevhodné jsou položky typu „složky živočišného původu“, „masokostní moučka“ atd.) a začne jím psa krmit. Opět je velmi důležité podávat pouze toto krmení a nic jiného. Pokud ani po 4-6 týdnech nenastanou původní obtíže, krmivo pravděpodobně neobsahuje alergen a je možné jím zvíře krmit. Pokud se příznaky vyskytnou, přechází se opět na dietní krmení a znovu se musí dva měsíce čekat, až dojde k vymizení příznaků, než se může vyzkoušet jiné krmení.
Tento postup je bohužel časově i finančně velice nákladný. Zároveň je toto onemocnění frustrující jak pro majitele, tak pro veterinárního lékaře. Vyžaduje stoprocentní součinnost majitelů v managementu krmení psa.
Pokud ani po dvouměsíční dietě nedojde k ustoupení svědivosti a infekční příčiny (blechy, svrab, bakteriální dermatida) jsou vyloučeny, je na vině velmi pravděpodobně atopická dermatitida, ke které se přistupuje trochu jinak.